Dezember 08 2022

 

„499 sekund” – wystawa dźwiękowa Agnieszki Słodownik i Karoliny Wlazło-Malinowskiej w galerii Art Walk na placu Europejskim

 

5 grudnia 2022 r.

 

 

Ghelamco Poland i Fundacja Sztuka w Mieście zapraszają na niecodzienną wystawę galerii Art Walk. „499 sekund” to narracja dźwiękowa, którą widzowie eksplorują, używając własnych smartfonów i słuchawek. Już 8 grudnia artystki opowiedzą o powstawaniu wystawy w ramach autorskiego oprowadzania po ekspozycji.

Tytuł ekspozycji nawiązuje do czasu, w którym wyemitowany ze Słońca foton dociera do powierzchni Ziemi. Osoby odwiedzające wystawę zostaną poprowadzone po audiowizualnej ścieżce wiążącej przestrzeń kosmiczną z Ziemią. Narratorka głosem artystki Agnieszki Słodownik, współtwórczyni wystawy, połączy w narracji kwestie zajmujące umysły naukowczyń i naukowców badających przestrzeń kosmiczną, ze zjawiskami ziemskimi i troskami jej mieszkanek i mieszkańców. W refleksji podążającej za bezmiarem i zagadkami wszechświata poruszone zostaną pytania o pozycję Ziemi i człowieka względem praw rządzących kosmosem, antropocentryzm, potrzebę odkrywania nowych światów i przekraczania kolejnych granic „niezbadanego”.

Jak mówi jedna ze współautorek, Karolina Wlazło-Malinowska, „nasza wystawa to efekt zachwytu budzącego się myślę w każdym, kto ma szansę spojrzeć ciemną nocą na rozgwieżdżone niebo. Ten zachwyt miesza się w nas z dojmującym niepokojem nad losami naszej własnej kosmicznej skały, tego najlepszego statku do przemierzania bezbrzeżnej próżni jaki posiadamy – Ziemi. Zainteresowanie nie tyle podbojem kosmosu, co pytaniami między innymi o początek i przyszłość wszechświata, przekładamy na budowaną raczej w domyśle refleksję nad sprawczością człowieka, zarówno w już dokonanej degradacji ziemskich siedlisk, jak i możliwej regeneracji. Pytamy, skąd przyszliśmy? Dokąd zmierzamy? Czy możemy zrobić coś lepiej?”

Życiodajna i śmiercionośna energia z gwiazd, kosmiczne odległości, zagadki czarnych dziur, ciemnej materii i ciemnej energii, kolonizacja Układu Słonecznego staną się w „499 sekundach” kanwą historii naniesionych na oś czasu podróży świetlnej cząstki ze Słońca na Ziemię. Zgodnie z tekstem wprowadzającym wystawy – „to, co na Ziemi jest wiecznością, bywa nicością wobec bezmiaru wszechświata. Dziś możesz przejrzeć się w jego czerni. Stanie się ona soczewką spraw ważnych, a może jeszcze ważniejszych”.

Oprócz Agnieszki Słodownik – autorki tekstu narracji oraz Karoliny Wlazło-Malinowskiej, która stworzyła zamysł wizualny ekspozycji i część prac na niej prezentowanych, w wystawie wezmą udział także artyści wizualni Marta Krześlak i Arkadiusz Rataj.

UWAGA! Organizatorzy przypominają, żeby na zwiedzanie wystawy nie zapomnieć własnego smartfonu i ulubionych słuchawek. Widzowie będą przysłuchiwać się narracji przy użyciu urządzeń i jednocześnie oglądać obiekty i ilustracje zlokalizowane w galerii.

Autorskie oprowadzanie po wystawie odbędzie się w ramach otwarcia ekspozycji 8 grudnia o godzinie 18:00 przy galerii Art Walk na placu Europejskim w Warszawie.


499 sekund

Agnieszka Słodownik, Karolina Wlazło-Malinowska

Z udziałem Marty Krześlak i Arkadiusza Rataja

Współpraca: Wiesław Czajka, Chris Hernandez

Organizator: Fundacja Sztuka w Mieście, Ghelamco

Partner wystawy: Polskie Towarzystwo Meteorytowe

 

Wystawa czynna codziennie przez całą dobę od 8 grudnia 2022 do 28 lutego 2023 r. w galerii Art Walk.


 

O Art Walk

Galeria Art Walk jest integralną częścią przestrzeni publicznej na placu Europejskim. Została stworzona zgodnie z koncepcją wpisania sztuki w codzienne życie miasta. Umożliwia upowszechnianie prac artystów w ciekawej formule, a publiczności daje szansę na obcowanie ze sztuką poza zamkniętymi przestrzeniami galerii czy muzeów. Stanowi wyjątkowe miejsce spotkań dla mieszkańców miasta, pracowników okolicznych biur, a także osób odwiedzających Warszawę.

Pasaż składa się z trzynastu segmentów, każdy z oknem ukazującym wnętrze. Ta specjalnie zaprojektowana galeria stała się miejscem całorocznych wystaw malarstwa, rzeźby i instalacji artystycznych. Galeria Art Walk została otwarta w maju 2016 przez Ghelamco Poland i fundację Sztuka w Mieście, której misją jest upowszechnienie działań i projektów kulturalnych aktywizujących lokalne społeczności w przestrzeni ich zamieszkania.


O FUNDACJI SZTUKA W MIEŚCIE

Fundacja Sztuka w Mieście została powołana do realizacji działań dążących do podniesienia jakości miejskiej przestrzeni publicznej. Jej celem jest promowanie, wspieranie oraz upowszechnianie inicjatyw artystycznych, organizacja wydarzeń kulturalnych, a także imprez rozrywkowych oraz sportowych skierowanych do lokalnych społeczności, rozgrywających się w miejskiej przestrzeni publicznej.

 

Działania Fundacji wynikają z potrzeby dbania o wysoką jakość miejskiej przestrzeni publicznej, przekładającej się na wysoki standard życia mieszkańców miast. Rolą naszej organizacji jest nie tylko promowanie i współtworzenie tej jakości, ale także uświadamianie jej wartości lokalnym społecznościom. Traktując kulturę i sztukę jako narzędzie i jedną z warstw budujących tkankę miasta, wykorzystujemy ich wartość i walory do poprawy wizerunku polskich miast.

 

Wspieramy artystów, zwłaszcza młodych, poprzez tworzenie warunków rozwoju ich twórczości. Celem działalności Fundacji jest również promowanie obywatelskich aktywności poprzez zainteresowanie środowisk nieprofesjonalnych sprawami z dziedziny nauki, kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji sztuki w miejskiej przestrzeni publicznej. Organizujemy koncerty, wystawy, imprezy o charakterze społecznym, kulturalnym i sportowym, zapraszając do współpracy lokalnych artystów, projektantów oraz naukowców. Rozbudowujemy program „Na Warsztacie” z zakresu edukacji kulturalnej polegający na organizacji warsztatów projektowo-artystycznych dla uczestników w różnym wieku, z udziałem artystów – projektantów, malarzy, plastyków, muzyków i innych.


O GHELAMCO POLAND

 

Ghelamco Poland to lider rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce i pionier w zakresie ESG, innowacji i miastotwórczych projektów na rynku biurowym. Przez 31 lat działalności jako inwestor, deweloper, a także generalny wykonawca, firma ugruntowała swoją wiodącą pozycję dostarczając ponad 1 200 000 mkw. najwyższej klasy powierzchni biurowej, mieszkaniowej, handlowej i magazynowej. Wolumen sprzedaży zrealizowanych projektów przekracza 1,3 mld euro. Spółka jest częścią Ghelamco – jednego z największych międzynarodowych deweloperów w Europie, działającego w Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii i na Cyprze. W Polsce realizuje swoje inwestycje m.in. w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Łodzi i Wrocławiu.

 

Ghelamco od lat konsekwentnie wyznacza kierunki rozwoju polskiego rynku nieruchomości. Jako pierwszy deweloper w Polsce certyfikował swoje biurowce w prestiżowym systemie BREEAM (2010), SmartScore i WiredScore (2022), a także odkrył biurowy potencjał stołecznej Woli, kreując w okolicach ronda Daszyńskiego biznesowe centrum Warszawy. Jego flagowe inwestycje jak Warsaw Spire, The Warsaw HUB czy Warsaw UNIT wprowadziły nową jakość na polskim rynku biurowym i ukształtowały współczesną panoramę stolicy. Firma działa też na rynku nieruchomości luksusowych i mieszkaniowych, gdzie do najbardziej spektakularnych projektów należy rewitalizacja warszawskich kamienic Foksal 13/15.

 

Jako lider z zakresie ESG, Ghelamco dąży do osiągnięcia pełnej neutralności energetycznej do 2025 roku. Dzięki budowie własnych farm fotowoltaicznych, wszystkie budynki dewelopera będą zasilane w 100% czystą energią. Ghelamco postrzega zrównoważone budownictwo w szerszej perspektywie, aktywnie działając na rzecz kształtowania przestrzeni miejskiej. Sztandarowym przykładem tej działalności było zbudowanie Placu Europejskiego w Warszawie i powołanie Fundacji Sztuka w Mieście, której celem jest podnoszenie jakości przestrzeni publicznej w polskich miastach.

 

Dokonania Ghelamco zostały wyróżnione szeregiem krajowych i międzynarodowych nagród, m.in. siedemnastokrotnie tytułem Dewelopera Roku i statuetką MIPIM Awards dla Warsaw Spire jako najlepszego budynku biurowego na świecie.

 

 

Add an event to your calendar:

Practical information

Where

Plac Europejski, Warsaw

When

08 Dezember 2022

Last day of registration

05 Dezember 2022

Price

Free of charge

Upcoming events

Baltic Real Estate Awards & Forum | Sopot
Business

Baltic Real Estate Awards & Forum | Sopot

Read article
International Speed Business Mixer | Poznań
Business

International Speed Business Mixer | Poznań

Read article
Flanders Tech & Security Delegation Reception | Warsaw
Business

Flanders Tech & Security Delegation Reception | Warsaw

Read article
International Speed Business Mixer | Kraków
Business

International Speed Business Mixer | Kraków

Read article
BBC Chapter Kraków: Kickoff Breakfast Connecting Belgian Business with Kraków’s Tech Future | Kraków
BBC Chapter

BBC Chapter Kraków: Kickoff Breakfast Connecting Belgian Business with Kraków’s Tech Future | Kraków

Read article
Dutch & Flemish Art | Poznań
Culture

Dutch & Flemish Art | Poznań

Read article
General Assembly
BBC Members

General Assembly

Read article
Belgian Party
Social

Belgian Party

Read article
The Warmest Ride
Social

The Warmest Ride

Read article
Back to Business Mixer | Warsaw | DATE TBC
Business

Back to Business Mixer | Warsaw | DATE TBC

Read article
International Speed Business Mixer | Warsaw
Business

International Speed Business Mixer | Warsaw

Read article
Bridge to Belgium
Belgian Days

Bridge to Belgium

Read article
Industry & Logistic Seminar
Belgian Days

Industry & Logistic Seminar

Read article
Real Estate Conference
Belgian Days

Real Estate Conference

Read article
Belgian Business Mixer
Belgian Days

Belgian Business Mixer

Read article
CEO Forum
Belgian Days

CEO Forum

Read article
FinTech & Innovation Summit
Belgian Days

FinTech & Innovation Summit

Read article
International Christmas Business Mixer | Katowice | DATE TBC
On the Road

International Christmas Business Mixer | Katowice | DATE TBC

Read article