Social

Maj - Miesiąc Różnorodności

Maj - Miesiąc Różnorodności

Jak włączyć się w obchody Miesiąca Różnorodności?

 

Jesteś Sygnatariuszem Karty Różnorodności? Włącz się w obchody #EUDiversityMonth i Miesiąca Różnorodności, organizowanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu w ramach Karty Różnorodności. Zgłoszenia poprzez formularz online na http://kartaroznorodnosci.pl/diversitymonth/zgloszenie/

 

Jak włączyć się w obchody Miesiąca Różnorodności?

 1. Przygotuj własny plan działań 

Może to być jedno działanie czy wydarzenie (wirtualne lub hybrydowe) lub cały cykl. Może to być np. webinar o D&I dla pracowników / pracownic i interesariuszy zewnętrznych, debata, kampania w social media, akcja wolontariacka, książka kucharska z przepisami z różnych stron świata czy okrągły stół na ważny dla Was temat. Mogą to być działania prowadzone wewnątrz firmy lub wśród klientów. Zaznacz, czy jest jakiś materiał (gra, szkolenie, film itp.), którym chciałbyś podzielić się z szerszym gronem interesariuszy.

 1. Zainspiruj się

Zachęcamy do korzystania z poradnika – inspiratora (pdf) przygotowanego wspólnie z Komisją Europejską. Poradnik dostępny jest również w języku angielskim. Warto również skorzystać z zestawienia przygotowanego przez nas w ramach poprzedniego Miesiąca Różnorodności, oraz publikacji Komisji Europejskiej Examples of solidarity actions among the Diversity Charters’ Signatories. Helping each other during the Covid-19 crisis.

Zachęcamy również do sięgania po grę online “Łączy nas różnorodność”, którą przygotowaliśmy wraz z Charta der Vielfalt – niemiecką Kartą Różnorodności. Przejdź do gry »

Gra dostępna jest również w wersji anglojęzycznej »

Podsumowanie poprzedniej edycji #MiesiącRóżnorodności znaleźć można tutaj »

 1. Zgłoś swoją gotowość i plan działań do kalendarza Miesiąca Różnorodności

Zgłoś swoją gotowość i plan działań do kalendarza Miesiąca Różnorodności poprzez wypełnienie formularza: http://kartaroznorodnosci.pl/diversitymonth/zgloszenie 

Po weryfikacji zgłoszenia otrzymasz pakiet komunikacyjny Miesiąca Różnorodności do wykorzystania w Twoich działaniach. Będzie go można wykorzystywać do wspólnego brandingu Miesiąca Różnorodności. 

Materiały i informacje o zgłoszonych działaniach, wpisujących się w #MiesiącRóżnorodności, zamieszczane będą w specjalnej sekcji na kartaroznorodnosci.pl oraz mediach społecznościowych. Na podstawie przesłanych informacji powstanie bowiem kalendarium z harmonogramem aktywności Sygnatariuszy i linkami do wydarzeń otwartych. Pracodawcy, którzy zaangażują się w Miesiąc Różnorodności, otrzymają od nas także pakiet materiałów komunikacyjnych. Rejestrując działania poprzez formularz Twoja organizacja staje się także częścią #EUDiversityMonth. 


Różnorodność i inkluzja w miejscu pracy są koniecznym elementem cyfrowej transformacji sprzyjającej spójności społecznej.

Ta myśl przewodnia będzie towarzyszyła tegorocznemu Miesiącowi Różnorodności. Przez cały maj będzie można śledzić eksperckie debaty, zainspirować się dobrymi praktykami, a nawet skorzystać z weekendowego przeglądu filmów.

To wszystko od 6 maja na stronie kartaroznorodnosci.pl/diversitymonth oraz na profilu Karty Różnorodności na Facebooku.  

6 maja na stronie internetowej kartaroznorodnosci.pl/diversitymonth oraz na profilu Karty Różnorodności na Facebooku wystartuje druga edycja Miesiąca Różnorodności. To cyfrowe wcielenie organizowanego przez wiele lat Ogólnopolskiego Dnia Różnorodności. Wydarzenie odbędzie się w ramach #EUDiversityMonth, ogłoszonego przez Komisję Europejską. W ten sposób sygnatariusze Karty Różnorodności, funkcjonującej już w 26 krajach UE, chcą wspólnie zwrócić uwagę na rolę budowania inkluzywnych społeczeństw i otwartego na różnorodność rynku pracy, co jest istotne zwłaszcza w kontekście odbudowy gospodarek po pandemii. 

#MiesiącRóżnorodności adresowany jest do wszystkich osób, które interesują się tematyką zarządzania różnorodnością, rozwijaniem włączającej kultury organizacyjnej, ale także pragnących poznać najnowsze trendy HR, CSR i zrównoważonego rozwoju.  

 • Różnorodność jest faktem, ale włączenie to wybór, który zależy od chęci przezwyciężenia naszej niewiedzy i stereotypów, które są w każdym z nas. Warto więc dzielić się wiedzą, okazywać wsparcie i solidarność osobom zagrożonym dyskryminacją. Zwłaszcza dziś, w czasie cyfrowej transformacji i konieczności wymyślenia rynku pracy i gospodarki na nowo oraz rosnących nierówności i wyzwań związanych ze spójnością społeczną.  Dlatego wraz z naszymi Partnerami, Komisją Europejską i EU Platform of Diversity Charters serdecznie zachęcam do śledzenia debat, dzielenia się refleksjami w mediach społecznościowych czy czerpania inspiracji podczas weekendowego przeglądu filmów. Razem pokażmy, że maj to #MiesiącRóżnorodności - mówi Marzena Strzelczak, prezeska, dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu, koordynującego Kartę Różnorodności w Polsce. 

 


Czwartki z różnorodnością 

Jednym z głównych punktów Miesiąca Różnorodności będzie cykl czterech debat, których celem jest wspólne zastanowienie się nad najważniejszymi wyzwaniami związanymi z zarządzaniem różnorodnością i budowaniem włączających miejsc pracy. 

 

6 maja o godz. 10.00 odbędzie się debata “Praca w cyfrowym świecie. Jak tworzyć inkluzywną organizację w świecie popandemicznym”.

Będzie ją można śledzić poprzez stronę kartaroznorodnosci.pl/diversitymonth oraz Facebooka Karty Różnorodności. Partnerem debaty jest Fundacja Veolia Polska. 

 • Żartujemy sobie, iż  w ostatnim czasie to nie prezesi czy dyrektorzy IT mieli największy wpływ na transformację cyfrową w firmach, tylko COVID. Faktem jest, że w 2020 roku zmiany technologiczne zaakceptowali nawet ci, którzy im się do tej pory opierali. Jednak dla wielu osób, szczególnie starszych, wdrażane rozwiązania są poznawczym i emocjonalnym wyzwaniem. Prognozy demograficzne przewidują, że do 2030 roku połowa pracowników będzie miała ponad 45 lat. Nie wszyscy nadążać będą za postępem technologicznym, którego dynamiki już nawet nie jesteśmy w stanie uchwycić. Brak dostępu do świata w sieci, brak kompetencji cyfrowych to już dziś forma wykluczenia. Musimy zatem sprawnie działać, by skutecznie rozwijać społeczności, z którymi pracujemy. Istotnym wyzwaniem dla zarządów staje się też zapewnienie angażujących warunków pracy dla populacji różnorodnych wiekowo - mówi Agata Mazurek-Bąk, dyrektorka personalna Grupy Veolia w Polsce i dyrektorka HR Strefy Europy Środkowo-Wschodniej. 

 

Czy praca hybrydowa, zdalna i praca w cyfrowym świecie zwiększa ryzyko dyskryminacji, czy je niweluje? Jakie są dobre praktyki firm, które pomagają zapewnić równość szans i inkluzję w organizacji funkcjonującej w świecie cyfrowym (np. osobom w różnym wieku, pełniącym różne role, mającym różny dostęp do zasobów technologicznych)? Na czym polega charakter wyzwań, które unaoczniła pandemia? Jakie działania i jakie refleksje są konieczne by w świecie cyfryzacji zadbać o pracowników o różnych poglądach, pochodzeniu, umiejętnościach, pełniących różne role i wyznających różne wartości? O tym w kontekście zmian w modelach pracy, które przyspieszyła pandemia, 6 maja o godz. 10.00 porozmawiają:  

 • Katarzyna Siemienkiewicz – ekspertka prawa pracy Pracodawcy RP – wystąpienie wprowadzające; 

 • Sylwia Gołębiowska, dyrektorka Departamentu Partnerstwa Biznesowego Santander Bank Polska; 

 • Ewa Krupa, dyrektorka Kultury i Rozwoju, Kapitał Ludzki Orange Polska (online); 

 • Agata Mazurek-Bąk, dyrektorka personalna Grupy Veolia w Polsce i dyrektorka HR Strefy Europy Środkowo-Wschodniej; 

 • Rafał Hrynyk, Standard Development & Regulatory Affairs Leader for East Europe, 3M Company; Przewodniczący Platformy Promocji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy Pracodawców RP. 

Następne debaty odbędą się w kolejne majowe czwartki i także rozpoczną się o godz. 10.00: 

 

 • 13 maja – “Role opiekuńcze – praktyki w zarządzaniu pracownikami pełniącymi role opiekuńcze (dzieci, osoby starsze, inne osoby zależne)”; 

 • 20 maja – “Dobrostan – o co powinien zadbać pracodawca w cyfrowym świecie” (partner debaty: BNP Paribas Bank Polska); 

 • 27 maja – “Zarządzanie różnorodnością i inkluzją w dobie napięć społecznych” (partner debaty: BNP Paribas Bank Polska). 

 

Transmisja i zapis wszystkich czterech debat na stronie kartaroznorodnosci.pl/diversitymonth profilu Karty Różnorodności na Facebooku.  Szczegółowy program znajduje się na stronie kartaroznorodnosci.pl/diversitymonth/czwartki/ 


Przegląd filmów 

Nowością w tegorocznej edycji Miesiąca Różnorodności są weekendowe przeglądy filmów o tematyce związanej z Diversity & Inclusion. Filmy będą dostępne bezpłatnie, ale konieczne jest posiadanie elektronicznych wejściówek. Będzie je można zdobyć wkrótce na stronie kartaroznorodnosci.pl/diversitymonth/przeglad-filmow/  

- BNP Paribas Bank Polska jest organizacją, która ceni różnorodność i prowadzi działania na rzecz inkluzywności adresowane zarówno do Klientów i pracowników, jak i otoczenia społecznego. Bardzo ważnym aspektem promowania różnorodności jest reprezentacja w dziełach kultury, dlatego inicjatywy, takie jak Przegląd Filmów Miesiąca Różnorodności są szczególnie potrzebne i wartościowe. Cieszymy się, że możemy przyczyniać się do zmiany na lepsze jako partner tego wydarzenia. Serdecznie zachęcam do wzięcia udziału - mówi Małgorzata Petru, Diversity Officer w BNP Paribas Bank Polska. 

Filmy będzie można oglądać podczas trzech majowych weekendów: 

7– 9 maja 

“Czyściciele internetu”(reż. Moritz Riesewieck, Hans Block; Brazylia, Niemcy, 2018, 88'); 

“Bellingcat. Prawda w czasach postprawdy” (reż. Hans Pool; Holandia, 2018, 88'); 

14 – 16 maja 

 • “Marzycielki miast” (reż. Joseph Hillel; Kanada, 2020, 81'); 

 • “Miara człowieka” (reż. Stéphane Brizé; Francja, 2015, 93'); 

21-23 maja 

 • przegląd filmów krótkometrażowych z Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych “17 Celów”. 

 


#EUDiversityMonth 

Polski #MiesiącRóżnorodności jest częścią European Diversity Month, organizowanego przez Komisję Europejską oraz EU Diversity Charters Platform, do której należy także Karta Różnorodności, koordynowana w Polsce przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. 

To święto różnorodności i inkluzji nie tylko w miejscu pracy, ale i całym społeczeństwie, okazja do pogłębienia wiedzy i budowania świadomości. Uroczysta inauguracja #EUDiversityMonth odbyła się 4 maja w formie spotkania wysokiego szczebla z udziałem m.in. Heleny Dalli, unijnej komisarz ds. równości. Wydarzenie to zgromadziło decydentów/ki, CEOs, sygnatariuszy Kart Różnorodności oraz organizacje działające na rzecz budowania inkluzywnego rynku pracy. Nagranie dostępne jest na stronie https://www.eudiversity-month2021.eu/

- Nie bójmy się zajmować wyraźnego stanowiska wobec różnorodności i podejmujmy działania. Pokażmy nasze zaangażowanie na rzecz równości i świętujmy wspólnie Europejski Miesiąc Różnorodności w maju 2021 r. Dzięki większej różnorodności w miejscach pracy stworzymy sprawiedliwszą i równiejszą Europę dla wszystkich - mówi Helena Dalli, komisarz UE ds. równości 


Diversity IN Check 

27 maja na profilu Karty Różnorodności na Facebooku ogłoszony zostanie także skład pierwszej edycji “Diversity IN Check. Listy pracodawców najbardziej zaawansowanych w zakresie zarządzania różnorodności i inkluzji w Polsce”. Więcej informacji już wkrótce na kartaroznorodnosci.pl/diversitymonth 


Organizator: Forum Odpowiedzialnego Biznesu w ramach Karty Różnorodności 
Patroni: Francusko-Polska Izba Gospodarcza, Belgijska Izba Gospodarcza 
Patroni medialni: POLITYKA, PulsHR.pl, PRoto, RynekPracy.org, BIZON - Biznes Odpowiedzialny i Nowoczesny, EmployerBranding.pl 

 


Kontakt dla mediów: 
Miłosz Marchlewicz, kom.:  721 296 197, e-mail: milosz.marchlewicz@fob.org.pl 

Receive articles like this in your mailbox

Stay up-to-date with all BBC news information, events, and more with our BBC newsletter.