W dniu 28 kwietnia 2021 roku BBC Business Woman Club było partnerem wydarzenia zorganizowanego przez Szwajcarską Izbę Gospodarczą. Webinarium pt.: „Równość płac kobiet i mężczyzn – dlaczego nadszedł najwyższy czas dla pracodawców, aby strategicznie wyróżnić się na rynku pracy” zostało poprowadzone przez przedstawicieli firmy PwC: Panią Katarzynę Komorowską, Panią Joannę Narkiewicz-Tarłowską oraz Pana Alexandra Skumiewskiego.
Zebrane wnioski i obserwacje zostały opracowane na podstawie raportu, który ocenia sytuacje zatrudnienia kobiet w krajach OECD (33 państwa członkowskie). Jest on realizowany od 20 lat. Ostatni raport przedstawia dane statystyczne z 2019 roku i dodatkowo obejmuje wpływ pandemii na zatrudnienie kobiet w krajach OECD oraz ewentualne prognozy na 2021 rok.
Na czele ogólnego rankingu przedstawiającego sytuację kobiet na rynku pracy pojawiają się Islandia, Szwecja i Nowa Zelandia. Te Państwa utrzymują się w czołówce od kilku lat. Polska w 2019 roku uplasowała się na 11 miejscu (z 33 badanych krajów). Najgorsza sytuacja kobiet na rynku pracy jest w krajach Ameryki Południowej i Środkowej jak np. w Meksyku
Całkiem dobra pozycja Polski wyniki z kilku względów:
- Niska stopa bezrobocia, która jest zaniżana przez zasiłki opiekuńcze (nie zaliczają się do statystyk kobiet bezrobotnych)
- Relatywnie niska różnica w płacach kobiet i mężczyzn
- Duża liczba osób zatrudnionych na cały etat (w Polsce z powodów historycznych, nie jest jeszcze popularne zatrudnienie na część etatu)
Czynniki, które składają się na obraz udziału kobiet w rynku pracy w krajach OECD:
- Aktywność zawodowa kobiet na rynku pracy, czyli odsetek kobiet w wieku produkcyjnym na rynku pracy (w 2019 roku stanowi 70%, jest więc o 4% wyższa w porównaniu z rokiem 2011)
- Równość wynagrodzeń, czyli procentowa różnica w średnim poziomie dochodów kobiet i mężczyzn (w 2019 roku wynosi 15%, a więc spadła o 1% w stosunku do 2011 roku)
- Poziom zatrudnienia kobiet na pełny etat (w 2019 roku wyniósł 76%, wzrósł o 2% względem roku 2011)
- Stopa bezrobocia wśród kobiet - w 2019 spadła o 2% względem roku 2011 i obecnie wyniosła 6%
Sytuacja w Polsce:
- Różnica wynagrodzeń między kobietami a mężczyznami w 2019 roku wynosi 6% i jest o 2% mniejsza w porównaniu z 2018 rokiem, w którym wynosiła 8%. Plasuje to Polskę na 6 miejscu wśród wszystkich 33 krajów. Na pierwszym miejscu jest Luksemburg (1%), na drugim Grecja (4%), a trzecim Belgia 5%
- Aktywność zawodowa kobiet w Polsce stanowi 63%, co plasuje nas na 28 miejscu. Na pierwszym miejscu w rankingu jest Islandia (84%), na drugim Szwecja (81%) i Szwajcaria (80%)
- Poziom bezrobocia wśród kobiet w Polsce wynosi 4%. Jest związany z ogólną niską stopą bezrobocia w Polsce. Plasuje to Polskę na 10 miejscu w rankingu. W pierwszej trójce mamy Japonię (3%), Czechy (2%) Niemcy (3%). Warto tutaj wspomnieć, że w 2000 roku w Polsce wskaźnik ten wynosił 18% więc na przestrzeni tych 19 lat znacznie się poprawił.
- Poziom zatrudnienia kobiet na pełen etat – w Polsce jest bardzo wysoki i wynosi 90%. Plasuje to nas na 4 pozycji, za Czechami, Słowacją i Węgrami. W krajach postkomunistycznych nie jest popularne zatrudnienia na pełen etat.
Wpływ pandemii na zatrudnienie kobiet w krajach OECD
W 2020 roku z powodu epidemii COVID - 19 kobiety w całym OECD traciły pracę szybciej niż mężczyźni. Wynika to z tego, że branże, które zostały dotknięte przez COVID –19 były w większej części oblegane przez kobiety. Płeć piękna podejmowała się częściej opieki nad domem i dziećmi. Pobierane zasiłki mogą jednak zaburzać obecne statystyki.
Szacuje się, że wartość indeksu spadnie. Pandemia cofnie wypracowane postępy, a indeks w 2020 roku spadnie do poziomu z 2018, a w 2021 roku zostanie odnotowany spadek do poziomu z 2017 roku.
Grafika przedstawia wartość dla wszystkich krajów OECD
JAK WYGLĄDA SYTUACJA KOBIET W ZATRUDNIENIU NA ŚWIECIE?
Globalny kompas równości płac przygotowany przez PwC podsumowuje jak wygląda legalna kwestia różności płac na całym świecie. Kolorem czerwonym zaznaczone są kraje, w których są regulacje właściwe dla tego zagadnienia, są to np. Szwajcaria, Australia, niektóre stany w USA, Hiszpania, czy Norwegia. Kolorem pomarańczowym oznaczone są kraje, w których prawo określone jest ogólnie lub nie określa sankcji za nieprzestrzeganie, są to np. Polska, Rosja, Indie, Chiny. Na żółto zaznaczone są kraje, w których nie ma żadnych praw dotyczących zatrudnienia kobiet i równości płac.
Źródło: https://www.pwc.ch/en/insights/hr/global-gender-pay-compass.html
Źródło: PwC
Powyższa grafika obrazuje jakie dokładnie środki prawne są stosowane w celu zapewnienia równości wynagrodzeń. Jedynie Islandia spełnia i stosuje wszystkie aspekty prawne.
W krajach, w których są prowadzane i przestrzegane wymogi prawne wpływa to na równość płac, co prezentuje poniższa grafika:
Źródło: PwC
4 marca 2021 został opublikowany projekt prawa dot. równości płac w Unii Europejskiej. Koncentruje się on na dwóch obszarach:
- Lepszy dostęp do wymiaru sprawiedliwości dla pracowników dyskryminowanych w zakresie wynagrodzenia:
- Odszkodowanie dla pracowników dyskryminowanych
- Ciężar dowodu (“Burden of proof”) spoczywa na pracodawcy
- Sankcje, w tym grzywny do ustanowienia przez Państwa członkowskie
- Możliwość występowania w postępowaniach sądowych przez organy ds. równości przedstawicieli w imieniu pracowników poszkodowanych
- Przejrzystość wynagrodzeń:
- Przejrzystość wynagrodzeń dla osób ubiegających się o pracę
- Prawo do informacji o wynagrodzeniach dla pracowników
- Sprawozdawczość w zakresie różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn
- Ocena wynagrodzeń we współpracy z przedstawicielami pracowników
Więcej informacji można znaleźć m.in.: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_21_881
Case study Szwajcaria
Szwajcaria jest pierwszym krajem, w którym weszły prawne wymogi dot. równości płac. Zobowiązania prawne przedstawia poniższa grafika:
Źródło: PwC
- Przepisy weszły w życie 1 lipca 2020 i obejmują korporacje zatrudniające powyższej 100 osób, co stanowi tylko 1% pracodawców w Szwajcarii, co stanowi 47% pracowników wszystkich pracowników w Szwajcarii
- Prawo to wygasa za 11 lat w 2032 roku
- Na razie nie wiadomo czy wprowadzenie tych dyrektyw prawnych przyczyni się do zamknięcia luki płacowej
- Z przeprowadzonych analiz wynika, że różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn między 2014 a 2018 rokiem pogłębiły się - różnica w średnim wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn wzrosła o 1% między 2014 (18,1%) a 2018(19%) rokiem
- Różnica w wynagrodzeniu za równoważną pracę również wzrosła z 7,7 % w 2014 roku do 8,6% w 2018 roku.
Czego doświadczyli szwajcarscy pracodawcy?
- Potrzeby wprowadzenia definicji „Równoważna praca”
- Pracodawcy zostali zmuszeni do zgromadzenia odpowiednich danych, których nie posiadali wcześniej np. dotyczące wykształcenia pracowników
- Zniwelowania przewagi konkurencyjnej analizy równości i wynagrodzeń
- Uzmysłowienia dot. dyskryminacji płacowej – brak jest jednak konkretnych wytycznych od rządu co z tym zrobić.
Przepisy dotyczące równości wynagrodzeń – perspektywa Polski
Polski Nowy Ład – propozycja z zakresu różności wynagrodzeń:
- dotyczy firm zatrudniających powyżej 250 osób
- pracodawca musi informować o średnim poziomie wynagrodzeń wg. Kryterium płci
- pracodawca musi uzasadnić czynniki wypływające na aktualne zarobki pracownika
- brak jest szczegółowych założeń projektu
Dobre praktyki dla spółek notowanych na warszawskiej GPW:
- publikacja sprawozdania o działaniach podejmowanych z myślą o osiągnięciu wynagrodzeń neutralnych pod względem płci
- publikacja wskaźnika różnic płac kobiet i mężczyzn na stronie spółki (w podziale na różne grupy pracowników)
- określenie horyzontu czasowego osiągnięcia wynagrodzeń neutralnych pod względem płci
- więcej obowiązków dotyczących różnorodności w firmie i w zarządzie
- prawo wchodzi w życie w lipcu 2021 roku
Rozporządzenie 2019/2088 w sprawie ujawnienia informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze finansowym oraz Wytyczne Europejskiego Urzędu Nadzoru
- dotyczy doradców finansowych i pozostałych uczestników rynku finansowego. Pośrednio wpłynie też na firmy, których akcje posiadają w swoim portfelu firmy inwestycyjne, fundusze inwestycyjne i instytucje kredytowe
- obowiązek publikowania polityk diligence, polityk zaangażowania itd. Odnośnie do różnych mierników środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego (ESG), w tym różnic płac kobiet i mężczyzn.
- konieczność oceny mierników ESG w spółkach, których aktywa posiadają w swoim portfelu inwestycyjnym
- wejście w życie 1 stycznia 2022 roku.
Wytyczne EUNB dotyczące prawidłowej polityki wynagrodzeń
- wdrożenie polityki wynagrodzeń neutralnej pod kątem płci
- dokumentowanie stanowisk i określenie stanowisk równoważnych lub o równoważnej wartości
- okresowa (minimum raz w roku) ocena różnic płac kobiet i mężczyzn, a w przypadku istotnych luk konieczność udokumentowania powodów tych rozbieżności i podjęcia odpowiednich działań (wytyczne)
- obowiązek przekładania informacji o różnicach płac kobiet i mężczyzn do KNF (co roku) – obowiązek nakładany na podstawie Ustawy Prawo bankowe (do 31 stycznia każdego roku)
- wejście w życie 28 kwietnia 2021 roku
Korzyści dla firmy płynące z wprowadzenia równości wynagrodzeń:
- wyższy poziom zadowolenia pracowników
- lepszy wizerunek marki pracodawcy
- mniejsze ryzyka prawne wynikające z niedochowania obowiązku równości wynagrodzeń
- wyższa rentowność i większe wydatki klientów
- większa różnorodność i rozwijanie kultury inkluzowości
- poprawa wyników biznesowych
- temat dla zarządów
- wyższy wskaźnik retencji pracowników
- Zdobycie uznania społecznego za działania w sprawach istotnych społecznie